Slyšení českého předsednictví minulý týden v Evropském parlamentu:

Europoslanci opakovaně upozornili Mariana Jurečku, že jsme jako jedna z posledních zemí ještě neratifikovali Istanbulskou úmluvu. Mrzí mě, že je pro Česko boj proti násilí na ženách kontroverzním tématem. Nechápu to.

Předsednictví na nás vrhá v Evropě světlo. A tohoto problému už si všímají i naši evropští partneři. Musíme to změnit! Piráti za to budou dále bojovat.

This week's news from the Internal Market and Consumer Protection committee in the European Parliament:

We adopted the Common Charger almost unanimously.

It's an important step towards sustainability in Europe.

Již existují příklady, kdy systémy umělé inteligence skenovaly profily uchazečů a při vyhodnocování upřednostňovaly jako manažery muže nad ženami.

V Parlamentu jsme se shodli, že umělá inteligence na pracovišti musí být transparentní a spravedlivá. Je to krok správným směrem!

Premiér Petr Fiala odpovídal tento týden v Evropském parlamentu na otázky europoslanců k prioritám českého předsednictví v Radě EU. K otázce národních vet uvedl, že česká vláda není principiálně proti změně zakládajících smluv. Jsem rád, že i tento názor Pirátů má v české vládě otisk.

Last week, we launched the Czech Presidency of the Council of the European Union with a great 5 km race in pairs. Joe McNamee and I formed our NO team and we really enjoyed the race. And our wonderful team of supporters boosted our performance to the maximum. 🙂

Začátek českého předsednictví v Radě Evropské unie jsme oslavili také běžeckým závodem ve dvojicích na 5 km. S Hankou Hajnovou jsme sice byli v závodě soupeři, ale v politice zůstáváme jako místopředsedové Pirátské strany spojenci. 🙂

Show thread

Česko minulý týden přebralo otěže Evropy.

Příštích 6 měsíců bude vyjednávat kompromisy mezi členskými zeměmi. Bude to výzva. Úspěšné předsednictví ale nese své ovoce: může napravit image Česka v Evropě. Po vládě Andreje Babiše je to skutečně potřeba.

Držím Česku palce! 🇨🇿🇪🇺

Tajné schůzky politiků s lobbisty budí nedůvěru. V nejhorších případech dávají prostor korupci.

Proto jsem moc rád, že se mi v Evropském parlamentu podařilo prosadit zlepšení nástroje na oznamování schůzek s lobbisty. Větší transparentnost usnadní občanům kontrolu politiků.

Slavnostní odhalení lavičky Václava Havla u domu Jeana Monneta nedaleko Paříže.

Jsem rád, že jsme takto mohli uctít jeho odkaz. Lavička bude sloužit k dialogu, ke konverzaci mezi lidmi, jak by si pan prezident jistě přál. ❤️

V realizaci lavičky sehrála důležitou roli Dita Charanzová. Jsem přesvědčen, že i politickým oponentům je třeba dát kredit, když je to na místě, a za tohle rozšíření odkazu Václava Havla si rozhodně zaslouží poděkování. 👍

Nedaleko od Paříže máme dvoudenní výjezdní zasedání předsednictva Evropského parlamentu. Jedu vlakem z Bruselu.

Na zamyšlenou:
Brusel --> Paříž: 310 km, vlakem 1:20 h.
Praha --> Brno: 210 km, vlakem 3:10 h.

Máme co dohánět, že?

Kolik používáte různých kabelů na nabíjení vaší elektroniky? Já našel v rychlosti pět jenom ve své kanceláři.

Podařilo se nám vyjednat, že s tím bude konec. A za to jsem rád. Sjednocení nabíjecích konektorů na USB-C pro zařízení jako mobily a laptopy má smysl! 👍

Máme dohodu! Zavedení jednotného konektoru USB-C pro všechna přenosná elektronická zařízení je na dosah.

Super zpráva pro udržitelnost Evropy a taky pro spotřebitele, kterým ušetříme spoustu nervů při hledání toho správného kabelu.🙂

Na zavedení povinnosti jednotného konektoru se minulý týden shodli zástupci Parlamentu, Komise a Rady na trialogu.

Nyní už tedy zbývá pouze odsouhlasení textu Parlamentem a Radou, které proběhne na podzim. Od roku 2024 by měla povinnost začít platit!

Ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů jsme tento týden schválili konečnou podobu aktu o digitálních trzích.

Digitální obři budou mít povinnost umožnit interoperabilitu s jejich chatovacími platformami.

Posílání zpráv např. mezi WhatsAppem a @matrix může být brzy realitou! pirati.cz/tiskove-zpravy/digit

Super interesting talk with Italian MP Filippo Sensi, who proposed a moratorium on the use of facial recognition systems in public spaces. They are now banned all over Italy.

And the rest of Europe should follow! We must stop mass surveillance.

Commissioner Ylva Johansson totally broke her promise on encryption with the EU law proposal that the @EU_Commission published today.

She also refused to meet with privacy experts like @edri on this new law to force the mass surveillance of private on-line communications.

The Commissioner met with Facebook but has-commissioner-johansson-met?

V dubnu jsme v Evropském parlamentu podpořili úplné embargo na dovoz fosilních paliv z Ruska.

Musíme Putinův režim zranit tam, kde to bude bolet nejvíc. Teror, který jsme viděli na snímcích z Buče, se nesmí opakovat. A i dnes si za tím stojím.

Občas slýchám názory, že bychom upadající právní stát Polska teď neměli řešit. Nesouhlasím.

Oceňuji obrovskou pomoc, kterou Polsko poskytuje Ukrajině. Ale v žádném případě nesmíme zapomínat na demokratické zásady, na kterých Evropa stojí. Ovlivňování justice, umlčování opozice a propagandistická "veřejnoprávní" média do demokratické Evropy nepatří.

@EU_Commission by měla proti nerespektováním pravidel právního státu v Polsku zakročit stejně jako v případě Maďarska:

ceskenoviny.cz/zpravy/evropska

Reports of found on Pedro Sánchez's phone demonstrate the magnitude of the spyware problem.

Hence, I am happy that the European Parliament now provides all Members with the possibility to have their phones checked against Pegasus. As Quaestor responsible for ICT equipment, I was involved in the test phase. Ensuring is one of my priorities. politico.eu/article/pegasus-ha

According to the , Member States need to ensure in the implementation of the Directive that upload filters do not block legal uploads.

The whole idea behind is bad in first place; however, this is at least some good news for freedom of expression! curia.europa.eu/jcms/upload/do

This week's ruling on data retention:

The Court of Justice of the European Union ruled that EU law doesn't allow for general and indiscriminate retention of traffic and location data for the purpose of combating serious crime. curia.europa.eu/jcms/jcms/p1_3

Show older
Pirátský Mastodon - Sharing is caring

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!