In my plenary speech in the European Parliament this week, I reflected on the suspension of Donald Trump's accounts by social networks. I condemn his statements; however, it is really dangerous if companies decide what is appropriate. What is illegal should be decided by courts.

Rekapitulace mojí práce v loňském roce: Byl v mnohém opravdu náročný, ale práce v Evropském parlamentu pokračovala dál. Nabízím souhrn věcí, za které jsem osobně rád, že se povedly. Vždy jedna na měsíc.

The Czech Pirate Party general assembly is backed by Jitsi and runs absolutely flawlessly. Kudos to our technicians who have been doing a great job and long live Free and Software! :-) cf2021.pirati.cz

It happens way too often that posts on social networks get taken down for no apparent reason. Let's change that. The Greens/EFA proposal for Notice and Action would help ensure that illegal content gets taken down while legal stays up. kolaja.eu/en/post/20201215-gre

Christmas is approaching and I have only one wish. Sensible rules for the Internet. Tomorrow, the European Commission shall present their proposal of the . What should it include? Read more in my latest blog post. kolaja.eu/en/post/20201211-a_c

Dnes bude debata o velmi zajímavém tématu. Dopady digitalizace na demokracii a nezávislá média. Je to jedno z témat, kterému se v Evropském parlamentu věnuji. Dalšími hosty jsou Věra Jourová, Michal Klíma a Josef Šlerka. Moderuje David Klimeš. Budu se těšit! facebook.com/events/2875523729

Semi-virtual meeting of my political group. Huge improvement in the videoconferencing system of the European Parliament: Video now works in Chromium! Full participation in remote meetings using fully stack is now possible! Kudos to the services of the Parliament!

Regulating on-line intermediaries and platforms on a Member State level would only fragment the internal market. Hence, we urge the European Commission to swiftly issue the Digital Services Act and temporarily put the Austrian Communication Platforms Act on hold.

November's poll for national elections puts the Pirate Party (Greens/EFA) with 21% at the 2nd place! It's great to see that citizens appreciate our work. It gives us hope that if we carry on working hard, we can beat ANO (Renew Europe) of PM Babiš in next year's elections!

Popularity of Renew Europe's ANO (Babiš party) has been steadily declining since April according to polls (24.5% currently). Piráti (Greens/EFA) 2nd at 19%. GUE/NGL
and S&D parties below the 5% threshold needed to get seats in the Chamber of Deputies.

My sincere congratulations to Adéla Šípová, our new Senator! It's also great to see that supporting a common European approach to immigration and asylum isn't a deal breaker for citizens despite the fact that the political debate on this topic is rather distorted in CZ.

Regional election results in black & white! And in grey where Piráti and STAN ran on a joint list. The jumped from 5 to 99 seats, which is the biggest increase among all political parties. Thanks again for your support!

Is the Czech Prime Minister afraid of the ? After having learned that the debate in Czech TV would be with Ivan Bartoš, the leader of the Pirate Party, currently polling second, Babiš ignored all messages from CzechTV and didn't show up for the debate.

Zóny "bez LGBT", za které se prohlašují některá polská města, jsou odstrašující příklady diskriminace. Patří mezi ně i dvě polská partnerská města Mikulova a Dolního Benešova. S Františkem Kopřivou, Zuzanou Klusovou a Lukášem Dubcem vyzýváme tyto obce k vypovězení partnerských dohod.

Je léto a jelikož nejsem z jiné planety jako pan Havlíček, nedej Bože pan Babiš, potřebuji si občas odpočinout. Na klasickou polehávací dovolenou mě nikdy neužilo, a tak jsem vyrazil vzhůru do hor. Ale nebudu lhát. Mám svou práci rád a nedokážu se od ní odstřihnout úplně. 🙂

I am sending an open letter signed by 26 Members of the European Parliament from 4 political groups to Donald Trump supporting a pardon to Edward Snowden. We must not persecute those who put public interest above their personal well-being and security.

Vyostřující se situace v Bělorusku nesmí uniknout pozornosti příslušných orgánů Evropské unie. Pasivní agresivitu a zastrašování, jaké Vladimír Putin předvádí, nesmíme tolerovat. Bělorusové musí vědět, že mají podporu celého světa, včetně nás.

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění společnosti CVVM je druhým nejsilnějším subjektem Pirátská strana. Jsem neskutečně rád, že po letech práce a snahy o svobodnou, vzdělanou a digitálně propojenou společnost jsou voliči na naší straně. Děkujeme za to!

Show older
Pirátský Mastodon - Sharing is caring

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!