Slyšení českého předsednictví minulý týden v Evropském parlamentu:

Europoslanci opakovaně upozornili Mariana Jurečku, že jsme jako jedna z posledních zemí ještě neratifikovali Istanbulskou úmluvu. Mrzí mě, že je pro Česko boj proti násilí na ženách kontroverzním tématem. Nechápu to.

Předsednictví na nás vrhá v Evropě světlo. A tohoto problému už si všímají i naši evropští partneři. Musíme to změnit! Piráti za to budou dále bojovat.

This week's news from the Internal Market and Consumer Protection committee in the European Parliament:

We adopted the Common Charger almost unanimously.

It's an important step towards sustainability in Europe.

@humanetech @echo_pbreyer The whole point of federation is that we are federated, isn't it? :-)

Již existují příklady, kdy systémy umělé inteligence skenovaly profily uchazečů a při vyhodnocování upřednostňovaly jako manažery muže nad ženami.

V Parlamentu jsme se shodli, že umělá inteligence na pracovišti musí být transparentní a spravedlivá. Je to krok správným směrem!

Premiér Petr Fiala odpovídal tento týden v Evropském parlamentu na otázky europoslanců k prioritám českého předsednictví v Radě EU. K otázce národních vet uvedl, že česká vláda není principiálně proti změně zakládajících smluv. Jsem rád, že i tento názor Pirátů má v české vládě otisk.

Pravidla pro digitální obry jsou tady!

Na plenárním zasedání Evropského parlamentu tento týden jsme finálně schválili legislativu, na které jsem dva roky pracoval: akt o digitálních trzích. Ten zamezí neférovým praktikám digitálních gigantů a vrátí konkurenci do prostoru on-line. pirati.cz/tiskove-zpravy/dsa-d

Last week, we launched the Czech Presidency of the Council of the European Union with a great 5 km race in pairs. Joe McNamee and I formed our NO team and we really enjoyed the race. And our wonderful team of supporters boosted our performance to the maximum. 🙂

Začátek českého předsednictví v Radě Evropské unie jsme oslavili také běžeckým závodem ve dvojicích na 5 km. S Hankou Hajnovou jsme sice byli v závodě soupeři, ale v politice zůstáváme jako místopředsedové Pirátské strany spojenci. 🙂

Show thread

Česko minulý týden přebralo otěže Evropy.

Příštích 6 měsíců bude vyjednávat kompromisy mezi členskými zeměmi. Bude to výzva. Úspěšné předsednictví ale nese své ovoce: může napravit image Česka v Evropě. Po vládě Andreje Babiše je to skutečně potřeba.

Držím Česku palce! 🇨🇿🇪🇺

Tajné schůzky politiků s lobbisty budí nedůvěru. V nejhorších případech dávají prostor korupci.

Proto jsem moc rád, že se mi v Evropském parlamentu podařilo prosadit zlepšení nástroje na oznamování schůzek s lobbisty. Větší transparentnost usnadní občanům kontrolu politiků.

Nařízení se zabývá riziky v oblasti nakupování on-line. Ve zkratce má za úkol nastavit pravidla pro bezpečnost výrobků.

Bohužel ale obsahuje požadavek na automatické odstraňování obsahu, který je identický jinému obsahu již označenému za závadný (stay-down).

Jedinou možnou cestou, jak takto obsah odstraňovat, jsou automatické filtry. Proti těm dlouhodobě vystupuji.

Chybují a vedou k blokaci zcela neškodného obsahu. Proto jsem pro návrh nemohl zvednout ruku.

Show thread

Proč jsem hlasoval ve výboru pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů proti Nařízení o obecné bezpečnosti výrobků (), jak ho vyjednali (stínoví) zpravodajové?

Jaké jsou priority českého předsednictví v Radě EU? 🇨🇿🇪🇺

Poválečná obnova Ukrajiny, energetická soběstačnost, kyberbezpečnost, ale třeba i ochrana svobody médií v Evropě.

Tedy důležitá, aktuální témata. Předsednictví bude výzva, ale věřím, že to Česko zvládne!

Slavnostní odhalení lavičky Václava Havla u domu Jeana Monneta nedaleko Paříže.

Jsem rád, že jsme takto mohli uctít jeho odkaz. Lavička bude sloužit k dialogu, ke konverzaci mezi lidmi, jak by si pan prezident jistě přál. ❤️

V realizaci lavičky sehrála důležitou roli Dita Charanzová. Jsem přesvědčen, že i politickým oponentům je třeba dát kredit, když je to na místě, a za tohle rozšíření odkazu Václava Havla si rozhodně zaslouží poděkování. 👍

Important agreement in the Committee for Culture and Education!

We propose e-proctoring systems used for monitoring students during tests to fall under high-risk applications.

Artificial intelligence is far from perfect. It should not decide whether students pass exams or not. european-pirateparty.eu/ai-act

I voted in favor of in the IMCO committee.

However, it is disappointing that users will not be given a chance to use the “do not track” option in browsers as suggested.

It is a wasted opportunity to put a stop to annoying consent banners.

Nedaleko od Paříže máme dvoudenní výjezdní zasedání předsednictva Evropského parlamentu. Jedu vlakem z Bruselu.

Na zamyšlenou:
Brusel --> Paříž: 310 km, vlakem 1:20 h.
Praha --> Brno: 210 km, vlakem 3:10 h.

Máme co dohánět, že?

Kolik používáte různých kabelů na nabíjení vaší elektroniky? Já našel v rychlosti pět jenom ve své kanceláři.

Podařilo se nám vyjednat, že s tím bude konec. A za to jsem rád. Sjednocení nabíjecích konektorů na USB-C pro zařízení jako mobily a laptopy má smysl! 👍

Máme dohodu! Zavedení jednotného konektoru USB-C pro všechna přenosná elektronická zařízení je na dosah.

Super zpráva pro udržitelnost Evropy a taky pro spotřebitele, kterým ušetříme spoustu nervů při hledání toho správného kabelu.🙂

Na zavedení povinnosti jednotného konektoru se minulý týden shodli zástupci Parlamentu, Komise a Rady na trialogu.

Nyní už tedy zbývá pouze odsouhlasení textu Parlamentem a Radou, které proběhne na podzim. Od roku 2024 by měla povinnost začít platit!

Show older
Pirátský Mastodon - Sharing is caring

The social network of the future: No ads, no corporate surveillance, ethical design, and decentralization! Own your data with Mastodon!